Gurmánské parfémy

Gurmánské parfémy se těší opět velkému zájmu a budou hlavním trendem nadcházejícího období. Že nevíte, co jsou to gurmánské vůně? Jsou to tzv. „jedlé“ parfémy, tedy takové, které voní po karamelu, čokoládě, mléku, cukrové vatě, kávě, koňaku, mandlích, nebo dokonce po žvýkačce, a obsahují téměř vždy velkou dávku vanilky. Je to skupina vůní, která se stala velice populární. Právě na podzim přichází čas gurmánských parfémů.

Gurmánské parfémy

Gurmánské parfémy neboli gourmand vůně se nejčastěji nosí v chladnějších obdobích, protože jsou teplé a mají tu vlastnost, že se do nich dá velice příjemně „zachumlat“ – když se k vůni „přitulíte“, ochráníte se tak před podzimním sychravým počasím.

Vanilka není jen přísadou „jedlých“ parfémů, často obohacuje i základní noty vůní – s ohledem na skutečnost, že jim dodává trvanlivost a teplo, a to dokonce i květinovým a ovocným parfémům. U orientálních vůní je pak naprostou nutností.

V případě, že vůně obsahuje tóny kakaa a čokolády, může za to téměř vždy přídavek pačuli. Hořkou nebo mléčnou čokoládu pak tvoří komponenty, jako jsou ambra či různá koření.

Mandle, ořechy a další podobní nositelé vůní zase propůjčují parfémům nádech mandlových rohlíčků nebo aroma ořechového likéru. Vůně, které obsahují mandle, často připomínají tureckou specialitu „loukhoum“ (lokum neboli „turecké potěšení“ je měkká cukrovinka podobná marshmallow).

Cukr, karamel, griláž, cukrová vata jsou určeny speciálně pro milovnice sladkých vůní! Protože se jedná o specifické vonné látky, většinou se nacházejí v srdci nebo základu vůní, kde garantují dlouhodobý účinek parfému.

Některé typické gurmánské parfémy:

Gurmánské parfémy

Thierry Mugler – Angel
Tato vůně se již stala kultovním parfémem a právem je jednou z nejoblíbenějších ženských vůní. Obsahuje hodně karamelu, vanilky a pačuli.

Christian Dior – Hypnotic Poison
Vůni dominuje vanilka, jejíž sladkost vyrovnávají hořké mandle, které doplňují dřevité, kořeněné a nahořkle aromatické podtóny.

Aquolina – Pink Sugar
Hutná cukrová vata, lavina cukrátek, laskomin a růžových dortíčků. Pouze pro milovníky sladkých vůní.

Lolita Lempicka – Lolita Lempicka
Sladká vůně – esence pralinek se sladkými tóny lékořice a vanilky. Ideální pro romantické víly, které rády nosí rozevláté šaty.

Britney Spears – Fantasy
Nápoj lásky ukrytý v atraktivní lahvičce ozdobené křišťály Swarovski. Gurmánská vůně, která je výrazná, ovocná a sladká zároveň. Liči, kdoule, kiwi, jasmín a bílá čokoláda jsou kombinovány s pižmem, které dodává vůni smyslnost.

Prada – Candy
Karamel, vanilka a cukrová vata tvoří sladkou gurmánskou vůni. Pro někoho může být až moc sladká, proto doporučuji ji vyzkoušet.

Pozor! Při použití gurmánských parfémům platí víc než kdy jindy zlaté pravidlo: „Méně je více!“ Mnohokrát opravdu stačí jen kapka parfému, abyste celý den trápili kolegyně, které zrovna drží dietu. :)