Jak si v parfumerii vybrat vůni pro sebe

Výběr vlastní vůně může být pro někoho nelehkým úkolem. Platí totiž, že dobře zvolená vůně může být pro vás až do konce života „signaturou“. Co to je? Voňavý podpis, díky kterému si na vás vaši přátelé nebo blízcí okamžitě vzpomenou, jakmile danou vůni ucítí.

Jak si v parfumerii vybrat vůni pro sebe

Jak pro sebe najít dokonalou vůni? Můžete se obrátit na specialistu na parfémy a vůně, který vám poradí s výběrem vhodného parfému dle vašeho stylu a osobnosti. Pokud již dlouho bezcílně bloumáte v regálech parfumérií a stále nemůžete najít parfém, který by s vámi skvěle ladil, je to ta nejlepší možná pomoc.

Ne nadarmo se říká, že vhodná vůně může rozhodnout o spoustě věcí: úspěchu při zkoušce, na jednání, ale i v lásce, protože má hluboký vliv na naše podvědomí.

Nicméně když nechcete využít službu specialisty na vůně a svůj parfém si chcete najít sami, doporučuji dodržet následující rady.

V první řadě si zjistěte, jaké typy vůní máte nejraději!

Do jaké skupiny patří vůně nebo parfém, který jste používali a měli rádi?

Ptáte se, kde najdete skupiny vůní? Obvykle je lze najít na krabičkách parfémů. Další možností je zabrousit na stránky e-shopů. Většinou platí, že pokud si vyberete parfém ze stejné skupiny vůní, nebudete zklamaní.

Samozřejmě je dobré vědět, které komponenty parfémů nemáte v oblibě. Pokud se vám nelíbí např. vanilka nebo skořice, nemá žádný smysl hledat mezi orientálními parfémy. Určitě se vám nebudou líbit! Také pomáhá, když umíte rozpoznat, jaký druh vůní vám naopak vyhovuje.

A do jakých kategorií se vůně řadí?

FRESH
Sem patří povznášející, pikantní, svěží vůně. Většina kolínských vod spadá do této rodiny. Obsahují tóny jako citron, bergamot, pomeranč, grapefruit a mandarinka. Jsou to vůně čistoty a obvykle jsou k mání jako toaletní a kolínské vody. Ideální pro letní období, kdy chcete vykouzlit mořský vánek a trochu slunečního svitu.

FLORAL
Nejpopulárnější ze všech rodin – do této kategorie spadá drtivá většina dámských vůní. Jsou to ultra-ženské vůně připomínající kytice řezaných květin ze zahrady či jarní květy. Květinové vůně se vyznačují akordy, jako jsou jasmín, pivoňka, gardénie, tuberóza, konvalinka, magnólie, mimóza atd.

FLORIENTAL
Název napoví mnoho: jedná se o „fúzi“ květinových a orientálních tónů. Do této kategorie spadá hodně vůní. Vůně v kategorii Floriental obsahují směs teplého koření, pryskyřic a květin – například gardénií, jasmínu, frézií a pomerančového květu. A výsledek? Smyslné a často sladce svůdné vůně, které jsou ale obecně vzdušnější a lehčí než ty čistě orientální.

ORIENTAL
Orientální vůně mají dlouhou historii v Orientu – Indii a Arábii. Základními ingrediencemi jsou různé koření, pižmo, kadidlo a pryskyřice. Dále se používá heliotrop, santalové dřevo, kumarin a vanilka. Jsou to těžší, hřejivé a smyslné vůně, které mají tendenci vydržet na kůži déle.

GOURMAND
Jedná se o nejnovější rodinu mezi kategoriemi vůní. Jsou to „jedlé“ akordy ve vůních, které se staly velice populárními. Obsahují karamel, čokoládu, mléko, cukrovou vatu, kávu, koňak, mandle, žvýkačku a téměř vždy velkou dávku vanilky. Vůně z této kategorie jsou teplé a ideální pro nošení v chladnějších obdobích, kdy se chcete doslova zachumlat do své vůně.

CHYPRE
Cypřišové vůně jsou teplé a suché a jsou postaveny téměř vždy kolem dřevitého dubového mechu, citrusové svěžesti, bergamotu, oakmoss (větvičníku), balzámového pačuli a labdanumu.

WOODY
Dřevité vůně úzce souvisí s rodinou cypřišových vůní. Vůně obsahují širokou paletu dřevinových prvků: santalové dřevo, cedr, agarwood (oud), guajakové dřevo, pačuli a vetiver. Součástí vůně mohou být také koření, ovocné tóny nebo bylinky.

FOUGÈRE
Tato kategorie zahrnuje většinou vůně pro muže, které téměř bez výjimky obsahují levanduli, pelargónii, vetiver, bergamot, oakmoss a kumarin. Je to trochu ironie, protože původně byl tento koncept vůní vytvořen pro ženy. Konceptu dal jméno parfém Fougère Royale značky Houbigant , který byl uveden na trh už v roce 1882. Název konceptu – kapradinové vůně – se odvíjí od slova fougère (francouzsky kapradina).

Jak si v parfumerii vybrat vůni pro sebe?