Má léta u Diora
Luxus, vrcholná móda a elegance, to se nám vybaví, když slyšíme jméno Christian Dior. Je to synonymum tzv. „high fashion“, ale mnozí lidé už neví, jak smutný příběh se skrývá za touto značkou, kterou stvořil nejpopulárnější módní návrhář 20. století. Znovu uvedl ženskost na módní scénu a diktoval styl celé Evropě, a to dokonce i poté, co odešel.
Má léta u Diora
Kniha Má léta u Diora od Suzanne Lulingové jsou vzpomínkami šéfky Diorovy kanceláře z let největšího rozkvětu této slavné značky. Byla to veselá, silná žena, jedna z neopomenutelných osobností módního světa a důležitá postava pařížské smetánky 50. a 60. let. O sobě nikdy příliš nemluvila. Byla velmi aktivní, žila vždy přítomností.
Suzanne a Christiana propojovalo dětství, které strávili společně v městě Granville, ležícím v Normandii na severozápadě Francie. Svá mladá léta prožili v taktu místních slavností a granvillského karnevalu. Panovala mezi nimi zvláštní chemie důvěrnosti a důvěry, což jim vydrželo po celý život. On vždycky oceňoval a obdivoval její nekonečnou a bezednou energii a dobrou náladu. Ona zase nikdy nepochybovala o jeho úspěchu.
Suzanne před válkou pracovala v reklamní branži po boku Marcela Bleusteina-Blancheta, což byl francouzský reklamní magnát, zakladatel skupiny Publicis Groupe a původce rozhlasové reklamy ve Francii. Tehdy ještě na kariéru v módním světě ani nepomyslela.
Když ale Christian Dior v roce 1946 otevřel vlastní módní salon, doslova trval na tom, aby jeho podnik, komunikaci a prodej vedla právě Suzanne. Bývalá dívka z reklamy tak začala pracovat v salonu haute couture pro Diora. Měla na starosti vedení salonů, prodej modelů haute couture a komunikaci. Po úspěchu první kolekce „New Look“ se Suzannin život proměnil v jeden velký „kolotoč“. Stala se součástí pařížské smetánky a ve svém bytě organizovala během přehlídek nezapomenutelné večírky. Byla plná radosti a nadšení.
V knize Má léta u Diora se dozvíte nejen o této energické ženě, ale také spoustu zajímavostí o Diorovi. Suzanne byla totiž jednou z mála, s nimiž si Christian Dior v soukromí tykal. Jejím tajemstvím bylo, že dělala všechno naplno a s radostí. Nesnášela nudu! Byla také populární u amerických nákupčích, přitom se ale ke své lítosti nikdy pořádně nenaučila anglicky. Jejím heslem bylo, že s úsměvem jde všechno. Měla totiž jakýsi šestý smysl, dokázala zcela přirozeně vyřešit i ty nejkomplikovanější situace. Jednoduše vždy našla řešení!
Chcete znát pár zajímavostí, které prozradila Suzanne o Christianovi? Dior prý rád mlčel. Raději poslouchal, nikdy na sebe nechtěl strhávat pozornost. Dobře věděl, co se líbí lidem, které měl rád, a uměl jim tak udělat radost. Údajně měl vrozenou diskrétnost, jemnost a zvídavost. Byl to člověk, který se řídil srdcem. Měl rád lidi, kteří pracovali s nadšením. Měl rád všechny profese v módě. Zajímal se o řadu různých věcí, například o perské koberce. Při tvorbě jednotlivých kolekcí si často vybíral určitá témata, například hudbu. V jedné kolekci se třeba všechny modely jmenovaly podle velkých spisovatelů.
Suzanne v říjnu 1957 otřásla náhlá smrt Christiana Diora. Přišla o dobrého přítele, ale postavila se k tomu čelem a podpořila Yvese Saint Laurenta, který nastoupil po Christianovi. Počátkem roku 1961 odešel Yves Saint Laurent z módního domu Christian Dior, nicméně Suzanne mu pomáhala získat finance nezbytné k vytvoření vlastní značky. Zůstali přáteli a ona se u něj i nadále oblékala.
Má léta u Diora je čtivá a také inspirativní kniha, plná pozitivního nadhledu, energie a nadšení, které je při čtení Suzannina vyprávění docela nakažlivé.
A jaké rady od Suzanne Lulingové jsem si sama vzala k srdci?
• Chcete-li získat prestiž, musíte nabízet kvalitu.
• Za pochodu, plnou parou vpřed!
• Věci mají výjimečnou cenu buď proto, že jste je od někoho dostali, nebo proto, že jsou výjimečné.
Knihu Má léta u Diora doporučuji všem, kteří mají rádi zajímavé čtení. Kniha je svědectvím o pozoruhodném životě Suzanne Lulingové a o tom, jak důležitou a významnou roli sehrála v módním salonu Christian Dior.