Vůně jsou nejnebezpečnější zbraní

Vůně jsou nejnebezpečnější zbraní – po jednom přičichnutí se může všechno změnit! Vůně na nás měly a mají vliv. Určitě každý již zažil situaci, kdy něco očichal a okamžitě si vybavil určitý moment, který zažil. Na čich má velký vliv i chuť, neboť čich může přímo ovlivnit i jídelníček. Čich a chuť jsou fylogeneticky staré smysly. Signály z těchto oblastí jsou důležité z hlediska přežití jedince a vnímání příjemných prožitků.

Nemůžeme oklamat duši
Vůně ovlivňují emoce a pohodu již odedávna – dokonce ovlivňují i duši. Pro člověka měl čich vždy mimořádný význam. Často mu umožnil odhalit blízkost nebezpečí nebo chutné potravy, a to mnohem dříve, než to bylo možné zjistit zrakem. Existují důkazy o tom, že náš duševní stav může ovlivnit několik faktorů. Podle nedávno provedené studie stačí, když přičichneme ke známému, který je veselý nebo má dobrou náladu, abychom i my byli veselejší. Vůně nás mohou ovlivnit mnohem lépe a silněji, než si sami uvědomujeme.

Vůněmi lze léčit i mentální nemoc. I částečnou amnézii je možné u pacienta „vymazat“, pokud se najde blažená vůně ve vzpomínkách – například pokud ucítí svatební květinovou vůni. To může pomoci uvědomit si, že osoba, o které si myslel, že je cizí, je jeho manželka, která se o něj den co den starala.

Z toho vyplývá, že vůně z dětství jsme schopní rozpoznat kdykoliv a kdekoliv a dokážeme si je spojit se vzpomínkami. Výzkumníci z univerzity Northumbria přišli na to, že ti, kteří čichali k rozmarýnu, jsou bez ohledu na rozptylující věci schopni lépe si vybavit důležité informace. Za to může pravděpodobně organická sloučenina (eukalyptol) nacházející se v rozmarýnu, který aktivuje v mozku paměťové centrum vzpomínek.

Jak se říká, každý z nás máme někde svou lásku, spřízněnou duši, stejně jako máme i nějakou svou vůni. Otázkou je, kde a jak ji můžeme najít? Jenom tak, že začneme čichat. Můžete si být jistí, že váš nos vás k ní určitě navede! Je to totiž jediná cesta, jak objevit „svou vlastní vůni“ – najít „vůni své duše“!