Koncentrace vůní aneb co znamenají zkratky EDP, EDT, EDC

Při koupi nové vůní si lámete si hlavu u zkratek EDP, EDT, EDC a dalších? Přemýšlíte o tom, co tyto zkratky znamenají? Koupíte si „parfém“ a pak se divíte, že Vám nevydrží celý den. Záleží totiž v jaké koncentraci je daná vůně.

Koncentrace vůní aneb co znamenají zkratky EDP, EDT, EDC

Parfém (Parfum) – 20–30 %
Jedná se o nejkoncentrovanější a nejdražší ze všech variant vůní. Parfémy vonných složek obsahují cca 20–30 %, někdy až 40 %, naproti tomu relativně velmi málo těkavých látek. Konzistence pravého parfému je hustější než u EDP a mohou být prodávány v lahvičce bez rozprašovače. Jedna aplikace na pokožce udrží vůni až celý den. Bohužel v Česku se název vžil jako obecné označení „parfém“ pro jakýkoliv typ vůně.

Eau de Parfum (EDP) – 15–20 %
Parfémovaná voda obsahuje cca 15–20 % vonných složek. Tento typ je ideální pro večerní příležitost nebo pro ty, kdo rádi cítí vůně, které mají na sobě. Přibližně 30 % složení je tvořeno základními a hlubokými notami, takže vydrží poměrně dlouho.

Eau de Toilette (EDT) – 5–15 %
Toto je vůně lehčí kompozice s 5–15 % čisté parfémové esence rozpuštěné v alkoholu, která se obvykle udrží několik hodin. Někdy se také uvádí, že koncentrace vonných složek se pohybuje v rozpětí 3–8 %. Pokud si lidé stěžují, že jejich vůně nevydrží dlouho, příčinou je právě to, že používají Eau de Toilette, a nikoli parfém. Zbytečně tedy očekávají dlouhou výdrž vůně.

Eau de Cologne (EDC) – 2–4 %
Jedná se o obecný termín používaný ve vztahu k mužským vůním. Obvykle se skládají ze 2 až 4 % vonných složek a vonět vydrží cca dvě hodiny.

Eau Fraiche – 1–3 %
Tento typ je podobný kolínské vodě, ale vonných složek obsahuje už jen 1–3 %. Působí čerstvěji a na rozdíl od Eau de Toilette lehčeji, obvykle jde o jarní či letní vonné kompozice.

Víte, že 80 až 90 % lidí si vybírá svůj „parfém“ z podobné kategorie vůní? Pokud znáte sami sebe natolik, že víte, jaké vonné látky se vám líbí, pak si budete moci zvolit vůni vědoměji.

Například pokud si všimnete, že máte rádi vůně, které obsahují vanilku, obzvláště v kombinaci s dřevitými tóny, pak můžete z nabídky vybrat vůně, které se vám budou líbit s vysokou pravděpodobností. Tak jsou totiž uspořádány kategorie vůní. Je téměř jisté, že někdo, kdo má rád ovocné nebo květinové vůně, nebude při hledání v této kategorii zklamaný.

Nikdy nekupujte konkrétní vůní z toho důvodu, že se vám líbila např. na kolegyni nebo na kamarádce. Může se totiž lehce stát, že budete zklamaní. Aby se vůně zcela rozvinula, potřebujete ji vyzkoušet na kůži, neboť každá voní na různých pokožkách odlišně.

Funkční návod, jak „uspět“ ve světě vůní nebo parfémů, si můžete zdarma stáhnout zde. Nebo získejte e-book „Parfémové desatero“.