10 největší chyb při koupi parfému

Každý z nás může udělat chybu při nákupu parfému. Stává se to i mně, natož těm, kteří o parfémech tolik nevědí. Možná vám to zní legračně a říkáte si, co by se asi dalo pokazit při koupi parfému, ale věřte mi, že je to možné. Jak již víte, parfém nás nejen „obléká“, ale zároveň také zvyšuje naše sebevědomí. Takže hodně záleží na tom, s jakou vůní ráno vyrazíte.

Zde je 10 největších chyb, které se znovu a znovu opakují…

1. Nákup parfému naslepo
Dokonce i mně se stane, že koupím parfém naslepo. Zkrátka si objednám neznámý parfém na internetu čistě podle jeho složek s tím, že se mi určitě bude líbit. A ne! Vůbec ne! Základní složky parfému mohou být sice dokonce na sto procent shodné, ale to už nemusí platit o poměru dalších složek vůně. Samozřejmě existují kategorie vůní, podle kterých můžeme vybírat, nicméně může být pro nás velkým zklamáním, pokud si objednáme parfém s určitou vůní bez vyzkoušení. Výjimkou jsou snad jen „parfémoví fanatici“, kteří chtějí mít hlavně k dispozici vybranou vůni.

2. Nákup parfému bez vyzkoušení na kůži a potřebného času na otestování
To je další věc, kterou lidé často opomíjejí. A je to velká chyba! Jdete do parfumerie, koukáte se, vybíráte, stříkáte si na papírky a po vyzkoušení 50 vůní jednu vyberete a šťastně s ní odcházíte domů. Druhý den ale následuje velké zklamání. Vůně je těžká, nelíbí se vám, může vám dokonce smrdět. Pak hledáte cesty, jak někde parfém vyměnit s nadějí, že ulovíte jinou vůni místo té vaší. Tak tudy cesta nevede. Vím, že je to těžké, ale doporučuji za den vyzkoušet maximálně 5 až 10 vůní. Nastříkejte je na papírek, ale nemusíte je hned očichávat. Dejte tomu trošku času. Na jednotlivé papírky si napište názvy vůní, abyste o nich měli přehled. Vyberte dva papírky, jejichž vůně se vám moc líbí. Druhý den se vraťte do parfumerie a nastříkejte jednu z vybraných vůní na pravé zápěstí a druhou na levé zápěstí. Očichávejte zápěstí celý den. A pokud se vám vůně líbí i nadále, jděte znovu do parfumerie. Tentokrát si vybranou vůni nastříkejte do dekoltu. Zatímco na zápěstí, asi metr od nosu, může být vůně příjemná, nicméně přímo pod nosem se vám už líbit nemusí. Důležité ale je, abyste předtím nepoužili žádnou jinou vůni. A pokud se vám vůně líbí i na vašem dekoltu, pak neváhejte a kupte si ji.

3. Na kamarádce/kamarádovi je perfektní, se mnou to bude to samé!
To je klasika! Ale můžete si být jisti, že tak to nebude. Vůně bude samozřejmě velmi podobná, ale budete opět zklamaní, protože do celkového vyznění parfému se promítá i vůně vaší pokožky, jídlo z předchozího dne, odpařování nápojů, produkty denní hygieny, aviváž atd. Takže nechtějte vůně svých blízkých, ale najděte si vlastní!

4. Krásný flakon – určitě to bude příjemná vůně
Jistě, tvar skla, barva i vzorek ve flakonu může být hezký, ale svůj výběr na tom nemůžete zakládat. Pokud je sklo černé, vůbec to ještě neznamená, že bude vůně těžká a tajemná. Parfém Chanel Coco Mademoiselle je také růžový, ovšem podle mého se nedá říct, že je vůně sladká.

5. Léta letoucí tuto vůni používám – přivezu 10 kusů ze zahraniční cesty
Bohužel, i ve světě parfémů se odehrávají změny, a kvůli tomu se občas mění i základní používané suroviny. Takže i vůně, které jsou z nich vyrobené, pak bývají jiné, byť i jen malinko. A to s sebou nese další zklamání, že již nejde o stejné vůně, které používáte třeba 20 let. Doporučuji tedy najít místo, kde stoprocentně mají ještě staré zásoby.

6. Parfémy kupuji na trzích, protože je to levné
Nikdy nekupujte parfémy na trzích a tržištích. Ani si nedovedete představit, jak obrovským byznysem je padělání parfémů. Dnes už je možné zfalšovat všechno, dokonce i přírodní parfémy! Ve většině případů je na pochybných trzích možné koupit i 100ml „zázraky“, přestože v originálu se prodávají pouze s objemem75 ml.  To je okamžitě podezřelé! Kupovat padělky se nevyplatí, protože pak se nikdy nedozvíte, jaké božské je nosit originální parfém. Buďte vždy jedineční a šik! Raději byste měli mít jeden parfém a šetřit na něj klidně několik měsíců – určitě bude stát za to!

7. Parfém na polici v pokoji
Největším nepřítelem parfému je světlo a teplo. Ne nadarmo je napsáno na obalu, že záruka po rozbalení činí 2 roky. A rozbalení znamená – vyndání z krabice a stříknutí. Parfém nikdy nevystavujte slunečnímu záření, samozřejmě pokud nechcete používat narušenou strukturu parfému. Vůně je možné mít v pokoji na polici, ale pouze v originálním obalu – to znamená v temném místě. Ale nikdy ne u radiátoru, případně nad ním či pod ním apod.

8. Koupit parfém jako dárek, aniž byste věděli, co se líbí dané osobě
Je to velice riskantní a můžete šlápnout vedle. Protože parfém nestojí jen pár korun, raději se podívejte, co dotyčná osoba používá. Šla bych dokonce ještě dál a vypátrala bych, co se jí opravdu líbí a zda si nějaký parfém tajně přeje. Právě s tou vůní bych pak oslavence překvapila. Buďte kreativní!

9. Koupíte si nevhodný parfém
Dobrý parfém vám zvýší sebevědomí, vyzdvihne vaši osobnost. Nicméně pokud jste jenom „koťátka“, nechtějte zapůsobit  díky parfému jako divoké kočky. Svou vůní dáváte okolnímu světu najevo, kdo vlastně jste. Kromě toho, a věřte tomu nebo ne, lidé okolo vás rychle zjistí, respektive vnímají, že je kolem vás nějaká disharmonie. Mějte tolik sebereflexe, abyste věděli, jaký druh vůně vám vyhovuje a pasuje k vám. Pokud tomu tak není, požádejte o pomoc profesionála!

10. Neodvážíte si vstoupit do exkluzivní, drahé parfumerie, protože se bojíte:
a) že nejste od hlavy k patě odění ve značkovém oblečení
b) že se na vás budou divně koukat, protože chcete vyzkoušet jen pár parfémů, ale nebudete nakupovat
c) že chcete jen zkoušet vůně
d) že vám budou chtít prodat něco drahého, co nikdo nechce

Mohu každého ubezpečit, že ani jedno z výše uvedeného se nestane. V každé parfumerii by měli dobře vědět, že parfém se nenakupuje hned napoprvé, že se nejdříve má vyzkoušet, abyste se s vůní seznámili.  Jednoduše se musíte dříve nebo později zamilovat do konkrétní vůně a příště se již proměníte v zákazníka!