Naučte se čichat!

Vůně nesou mnoho důležitých informací, ale jsou také zdrojem potěšení, podobně jako krásná hudba. Samozřejmě ne všechny vůně jsou příjemné, ale abyste si plně vychutnali ty, které jsou opravdu dobré, a uměli si mezi nimi vybrat, možná budete chtít vylepšit svůj čich.

Citlivost na vůně je možné rozvinout u většiny lidí. Svůj nos využíváme málo, přestože bychom díky němu mohli získat neobyčejné cenné informace. Z evolučních důvodů jsou dominantním orgánem civilizovaného člověka oči. Protože zrak se stal důležitějším, byl význam čichu potlačen – čím méně jsme na něj spoléhali, tím víc otupěl.

Nicméně náš čich je schopen zaznamenat mnohem více vjemů než náš zrak nebo sluch. Je známo, že lidské oko dokáže rozlišit přibližně 10 milionů barev a sluch pouze asi půl milionu zvukových tónů. Nová studie vědců z Rockefellerovy univerzity ovšem ukázala, že průměrný člověk je schopen rozeznat více než bilion rozličných vůní a pachů.

S patřičnou praxí je možné čich rozvinout

I když je čich otupělý, můžete ho s trochu praxe „probudit“.  Například můžete „tříbit“ čich, když v kuchyni najdete 5 až 6 charakteristických základních vůní, které již dobře znáte – třeba skořici, čokoládu, banán, mrkev. Denně k nim několikrát za sebou čichejte se zavřenýma očima. Přičichujte krátkým, malým nádechem, hlubokými nádechy by se vaše smysly příliš brzy unavily.

I když se plně odevzdáte vůni, zkuste si ji spojit s nějakým zvukem, obrázkem nebo barvou. Následně pokaždé když přičichnete k této vůni, spojíte si ji s vybranou barvou, obrázkem nebo zvukem. I „profesionální nosy“ pracují stejně – tito lidé se dělí do dvou skupin: na ty, kteří „vidí“, a ty, kteří „slyší“ vůně. Pravděpodobně odborníky s těmito zvláštními schopnostmi, kteří jsou schopni rozlišit tisíce vůní, jen tak nedoženete, ale s trochou praxe se můžete povznést nad průměr.

Čichové kompetence každého člověka se liší, jsou podmíněny geneticky a obvykle s rostoucím věkem klesají. Každopádně netrénovaný člověk může rozpoznat zhruba tisíc vůní, a když postupně očichá vůně za sebou, je schopný rozlišit mezi třemi a pěti z nich. Školený nos umí rozeznat i sto vůní.

Pokud se vám podařilo ustálit tyto pachové vjemy, můžete jít dál a začít žít „vědomě mezi vůněmi“. Znamená to, že si očicháte vše, co můžete, počínaje ranní kávou až třeba po stránky knih. Čím více a hlouběji čicháte, tím bude váš nos jemnější.